[Рефераты, сочинения, доклады, презентации ]

Способи розділення насіннєвих сумішей

Домішки, що находять із зерном, погіршують якість продовольчого та насіннєвого матеріалу затрудняють його зберігання, бо у більшості випадків насіння бур’янів і частинки їх стебел мають вологість на 30 – 35% вищу, ніж зерно культурних рослин. 
Зерно сортують залежно від призначення і для сівби, помелу, переробки на крупи. Доброякісне насіння дає більш високий і сталий врожай, кращу схожість та стійкість проти несприятливих кліматичних і ґрунтових умов, хвороб та шкідників. 
Для поділу зернових сумішів на фракції використовують різні фізико – механічні властивості окремих видів насіння і домішок, що входять в оброблювану суміш: Відмінності в розмірах, аеродинамічних властивостях, стані поверхні, формі і питомій вазі. 
Поділ насіння за розмірами. Будь – яка насінина кожної культури значно відрізняються між собою розмірами. Вона має довжину l, ширину в і товщину а. На цій властивості ґрунтується принцип сортування зерна на фракції і очищення його від домішок. 
На решетах зерно розділяють за товщиною і шириною , відокремлюють від зерна крупні і дрібні домішки. Решето виготовляють у вигляді металевих листів з отворами однакового розміру (довгастими , круглими, трикутниками). 
Поділ насіння за товщиною. Через довгастий отвір може пройти тільки зерно, товщина якого менша ширини щілини отвору. Довжина зерна при цьому не має значення, бо вона завжди менша довжини довгастого отвору. Ширина зерна завжди більша товщини, тому, якщо зерно не проходить через довгастий отвір зо товщиною, то тим більше воно не пройде по ширині. Отже, поділ насіння за товщиною можливий тільки на решетах з довгастими отворами. 
Поділ насіння за шириною. Через круглий твір насіння зможе пройти лише в тому випадку, коли його ширина менша діаметра отвору. Довжина і ширина не перешкоджають проходу насіння через круглий отвір. Отже, поділ насіння за шириною можливий тільки на решетах з круглими отворами. Усі решета мають свій номер, вибитий на торці. Номер полотно відповідає робочому розміру його отвору , помноженому на 10. 
Довгасті отвори роблять у 2 – 3 довшими зерен. Отвори на решеті розміщують так, щоб їх довжина і напрямок руху зерен збігалися. 
Решета з довгастими отворами застосовують частіше , ніж із круглими, бо площа отворів у них більша, значить і працюють вони ефективніше. Крім того, решета з довгастими отворами частіше використовують для сортування насіння, бо як показали досліди, найбільша залежність між масою і геометричними розмірами визначається за товщиною насіння. 
Поділ насіння за довжиною виконують за допомогою циліндричних трієрів – стальних циліндрів, що обертаються, на внутрішній поверхні яких є комірки. Циліндр встановлюється під невеликим кутом до горизонту. Всередині нього розташований жалоб. При обертанні циліндра комірка захоплюють тільки те насіння, довжина якого менша діаметра комірок. На певній висоті насіння під дією власної ваги випадає з комірок і потрапляє в жалоб, з якого назовні виноситься шнеком. Довше насіння, яке не вміщується в комірках або не утримується в них до того, поки вони не піднімуться вище приймальної кромки жалоба, виходить з циліндра. 
Поділ насіння за аеродинамічними властивостями. Якщо зернова суміш потрапляє в повітряний потік, то Ії складові змінюють характер руху залежно від маси, розмірів, форми і властивостей поверхні. Для створення повітряного потоку застосовують відцентрові вентилятори. У боковинах вентилятора є вікна для застосування повітря. У простих зерноочисних машинах використовують напірний похилий повітряний потік. Повноцінне насіння потрапляє в такий потік, падає ближче, а легке і щупле відноситься далі. 
У складних зерноочисних машинах застосовують вертикальні канали зі всмоктувальним або напірним повітряним потоком. Вертикальний канат із повітряним потоком, що проходить через шар очищувальної маси, називається аспіратором. 
Поділ насіння за станом і формою поверхні. У зерновій суміші окремі компоненти відрізняються за станом поверхні зерен, яка може бути гладенькою, шорсткуватою, з борозенками, вкритою плівкою, пушком тощо; за формою зерна – округлені, плоскі, неправильною форми. За цими властивостями насіння поділяють на полотняних гірках, змійках, електромагнітних насіннєочисних машинах у тих випадках, коли на решетах і трієрах, а також при використанні повітряного потоку, неможливо досягти бажаних результатів. 
Поділ насіння за станом і формою поверхні полягає в тому, що гладенькі зерна краще переміщуються по похилій площині, ніж шорсткі: округла їх форма сприяє переміщенню, а плоска – перешкоджує. За таким принципом працює полотняна гірка – без кінцеве полотно, натягнуте на два паралельних валіка. 
Підбираючи певний кут похилу гірку і швидкість руху полотна , добиваються того, щоб гладеньке насіння сходило вниз по полотну і потрапляло в ємність 1, а жорстке виносилось в гору в ємність 2 . так відокремлюють вівсюг від вівса , насіння бур’янів від уламків, та домішок. 
Поділ насіння за щільністю. Насіння різних культурних рослин та бурянів має неоднакову щільність (масу 1 см. куб), тому його можна відокремлювати в рідинах, щільність яких підбирають так, щоб легше насіння спливало, а важче опускалось на дно посудини. 
За щільністю насіння відокремлюють також на сортувальних столах. Під дією коливань та повітряного струменя шар зерна на столі немовби закипає: важкі частинки опускаються вниз, легкі спливають. 
Для поділу насіння за кольором використовують фотоелементи: світлі зерна збуджують у фотоелементі електричний струм, який відкриває клапани на їх шляху. Так поділяють насіння квасолі на біле та темне.