Принцип роботи решетного сепаратора
Решетні сепаратори належать до таких машин, які не мають півних кінематичних циклів, тобто закон руху робочого органу завчасно не задається за рахунок жорстких кінематичних пар і ланок як у кривошипно-шатунних механізмів або ексцентрикових приводах.
Принцип роботи решетного сепаратора полягає у тому, що його робочий орган – решето (решетний стан) і насінневий матеріал,що знаходиться на ньому, завдяки відмінним конструктивним особливостям машини знаходятся під дією складного віброційного руху, який поєднує в собі кругові рухи у горизонтальній і кутові – у вертикальній площинах.
Цей рух досягається за допомогою віброзбуджувача, який перетворує обертальний рух привода у складний віброційний іпередає його на решетний стан.
Рух робочого органу решетного сепаратора здійснюється за рахунок деформації пружних ланок підвіски та описується диференційним співвідношу. Для цих машин не можна провести окремо кінематичне і динамічне дослідження, тому що питання динаміки і кінематики нерозривні одне з одним. Крім цього, перш ніж перейти до кінематичного аналізу, необхідно визначити закон руху його робочого органу з динамічного аналізу коливальної системи.
Однією з основних задач є вивчення кожного процесу, що відбувається з один цикл роботи решетного сепаратора і подальший підсумок цих процесів, з метою отримати загальний безперервний робочий процес решетного сепаратора.
В інерційних віброзбуджувачах сила обурення виник аж від обертання однієї або кількох неврівноважених мас. Сила обурення, що виникає у віброзбуджувачі, розглядається як вектор, може бут обертальний, тобто такий, що безперервно періодично змінює свій напрямок.
У віброзбуджувачах із скерованою силою обурення, остання весь час діє в одному напрямку, змінюється тільки величина (або «Віброзбуджувач із скерованого .... змінюється тільки за величиною).
До типу віброзбуджувача з метою обертання належать віброзбуджувачі, в яких сила обурення створюється обертальною неврівноваженою масою деталанса.
Віброзбуджувач складається з деталансів 1, що обертаються з постійного кутовою швидкістю (W=const) на основі 2, що закріплена у стойці 3,.. яка твердо кріпиться до решетного сепаратора.
Від обертання деталанса 1 з кутовогю швидкістю W розвивається центробіжна сила, яка дорівнює: Q = m r w,
де m – маса деталанса; r – відстань від осі до центру обертання деталанса.
Сила обурення деталансового віброзбуджувача постійна за величиною, але безперервно змінює свій напрям.
Суттєвим достоїнством інерційних віброзбуджувачів є можливість отримання великих сил збурення при невеликих габаритах і масі приводу.
Незважаючи на велику різноманітність решетних сепараторів, що призначені для виконання різних технологічних процесів, усі вони складаються з одних тих же вузлів робочого органу, що монтуються на рамі, частині, що коливається, віброзбуджувача, станини, приводу і джерела енергії.